Dijital takograf nedir? nasıl kullanılır? Kullanımı hakkınca faydalı bilgiler bu yazımız içeriğinde yer almaktadır. Nakliyeciler, lojistikçiler, hafriyatçılar, uluslar arası nakliyatçılar ve şehirler arası nakliyatçılar için tavsiye edilen yazıdır.

Dijital Takograf Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Araçlara takılan radyo boyutlu bir alet olan dijital takograf, tako ya da takometre şeklinde de kullanılır. Fakat en fazla takograf kullanılır.  Karayollarında eşya ile yolcu taşımacılığı gerçekleştiren ticari taşıtlarda kullanılan bir kontrol ve denetim aleti olan dijital tako en önemli işlevi şoförlerin sürüş zamanlarını ve hizmetlerini kayıt almaktır. Güvenlik kuvvetlerinin arzu etmesi halinde, gerçekleşen hatalarla alakalı bilgiler, hız sınırı ile ilgili ihlaller, kalibrasyon içerikleri de kayıt içerisinde tutulur.

Dijital takograf nedir dijital takograf nasıl kullanılır
Dijital takograf nedir dijital takograf nasıl kullanılır

Dijital takograf aleti akıllı kartlar desteği ile çalışır. Denetim görevlileri, ilgili servisler, sürücüler ve şirketlerin gereksinimlerine göre hususi olarak imal eden çeşitli kartlar bulunur. Bu kartlar vasıtasıyla takograf aletinde bulunan bilgilere ulaşmak mümkündür.

Dijital Takograf Cihazı

Karayolu üzerinde eşya ve yolcu taşımacılığı gerçekleştiren taşıtlarda kullanılan cihazlara dijital takograf denir. Araçlarda bulunan takograf cihazları, bir dijital ekran ve kartlar için çift yuvadan oluşur. Araçtaki vitese bağlı olan bu cihaz, sistemin beynini ifade eder.

Takograf belleğinde araç şoförünün sürüş sürelerini ve yol aldığı mesafeleri 12 ay süresince tutabilme niteliğine sahiptir. Kartlar vasıtasıyla çalışan dijital takograflar, trafik polisi gibi denetim görevlilerinin, araç şoförlerinin, şirket ve takograf servislerinin ihtiyaçlarına özel olarak farklı kartlara sahiptir.

Dijital Takograf Ne İşe Yarar?

Dijital takograf aletinin en önemli işlevi araç kullanım zamanlarını denetlemedir. Aynı zamanda araç hızını denetlemek amacına da hizmet eder. Taşıtın yasanın belirlediği sınırlar içerisinde kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmek amacıyla da işlev görür. Dijital takograflar, denetlemiş oldukları bütün kayıtları belleğinde tutabilme özelliğine sahiptir. Arzuya göre yazılı veya grafik rapor şeklinde kayıtlar sunulabilir.

Takograf cihazının kullanım alanları çeşitlidir. Temel olarak denetim için kullanılmakla birlikte adaletli rekabeti gerçekleştirmek için de mühim veriler sunar. Takograf cihazı sayesinde kurallara uyulup uyulmadığını kontrol etmek ve yol güvenliğini sağlamak için önemli bir yere sahiptir. Ayrıca evden eve nakliyat bölümünde çalışan bireylerin sosyal düzeylerini arttırmak için de önemlidir.

Dijital Takograf Ne Kaydeder?

Dijital takografların hafızalarında kayıt altında tuttukları birçok veri ve içerik bulunur. Nitekim araç hızı, araç kayıt numarası, günlük sürücü kartının takılma adeti, tek ya da yardımcı sürücü, şoförün yol aldığı mesafe ve kilometre sayacı, dinlenme ve mola gibi sürücü aktiviteleri, yaptırım denetlemeleri, kalibrasyon detayları, ilgili durum ve hatalar gibi pek çok veri içerikleri dijital kart takograflarda depolanır.

Popüler Hizmetlerimiz

Dijital Takograf Nasıl Çalışır?

Dijital takograf dediğimiz cihaz hareket sensörü, araç ünitesi ve takograf kartlarından meydana gelir. Takografın ana beynine araç ünitesi denir. Araç ünitesi bir saate, çift kart yuvasına, bir yazıcı ve ekrana, indirme konektörüne ve kontrolöre sahiptir.

Kabin sürücü kısmında yer alan araç ünitesi takograf için önemlidir. Hız ya da hareket sensörü dişli kutusunda yer alır. Dişli kutusu çıkış mili döndüğü anda elektronik darbeler imal eden gönderici ünitede bulunur. Şifrelenen sinyaller kayıt edilen araç ünitesine iletilir.

Dijital Takograf Kartları

Dijital ölçüm takografların çeşitli kartları bulunur. Bunlar; denetim kartı, sürücü kartı, şirket kartı ve servis kartı olmak üzere dört adettir. Denetim kartları, takograftan veri toplamak amacıyla kolluk kuvvetleri tarafından kullanılır. Denetim kartı ile operatörlerin koyduğu herhangi bir şirket şifresini geçersiz kılmak mümkündür.

Sürücü kartları ise dinlenme, mola, sürüş ve aktivite içeriklerini kayıt altına almak için sürücüler tarafından kullanılır. Servis kartları, takografları kurmak, onarmak ve kalibre etmek için kullanılır. Bu kartlar yetkili takograf teknisyenleri tarafından kullanılan kartlardır. Şirket kartları, takograftan araçlarına ve çalışanlarına ait verileri toplamak için uygulanır. Şirket kartları vasıtasıyla şirketlerin bilgileri kilitlemesi mümkündür.

Kullanıcı Oyu: 5 / 5. İnceleme: 1359

Etiketler:

En İyi Dijital Takograf Nedir? Firması

En uygun Dijital Takograf Nedir? fiyatları ile ucuz fiyatlarla taşın.

Fiyat Teklifi Al